Bakan Bak: Türkiye son 22 yılda yatırımlarla devrim yaşadı

Bakan Bak, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bulunan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle inşa edilen ‘Hacettepe Atletik Spor Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Bak, Hacettepe Üniversite’nin sporda bir ekol olması gerektiğini belirterek, “Hacettepe Üniversitesi, spor konusunda ciddi bir birikime ve büyük bir kapasiteye sahip. Bu kapasitenin böylesine güzel tesislerle tamamlanması ve sporcularımızın hizmetine sunulması çok önemli. Benim üniversite öğrencilerine, hocalarına ve çalışanlarına tavsiyem, sporun içinde kalmalarıdır. Böylesine güzel tesisler onlara güzel bir dünyayı aktaracaktır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE SON 22 YILDA YATIRIMLARLA DEVRİM YAŞADI’

Türkiye’nin sporda önemli bir dönüşümü olduğunu ve son 22 yıldır spor tesislerine yapılan yatırımlar açısından bir devrim yaşadığını ifade ederek, “Dünyanın ve Avrupa’nın en modern stadyumları Türkiye’de inşa edildi ve hala da edilmeye devam ediliyor. Yine bunun sonucu olarak 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı İtalya ile beraber Türkiye organize edecek. Yine 2026 UEFA Avrupa Ligi Kupası finali İstanbul’da oynanacak. Bunula beraber 2027 Avrupa Konferans Ligi İstanbul’da veya inşaatı devam eden Ankara Stadyumu’nda gerçekleştirilecek. Türkiye, bu spor altyapısı ve spor tesisleriyle ciddi bir organizasyon kapasitesine sahip. Artık atletizmde, güreşte ve tekvando da büyük organizasyonları gerçekleştiren bir Türkiye var. Biz de bakanlık olarak sporun tabana yayılması noktasında gençlerimize çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi de; yetenek taraması. İlkokul 3’üncü sınıftaki öğrencilerimizi yetenek taramasından geçiriyoruz. Onların patlayıcı gücü, sürati gibi ölçümlerle kendi kapasitelerini gösteren ölçümler yapıyoruz. Bu noktada, bu zamana kadar 5 milyon çocuğumuzun spora yönlendirilmesi noktasında ciddi bir altyapı ve bilgi birikimine sahip olduk. Öğrencilerimizi yönlendirdik ve başarılı sporcular ortaya çıktı. Daha önce hiç yer almadığımız branşlarda ülkemizin madalyalar kazandığını görmeye başladık” dedi.

‘ALTYAPI YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK’

Son 20 yılda inşa edilen olimpik ve yarı olimpik havuz sayısının 700’e ulaştığını kaydeden Bak, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ sayesinde şu ana kadar 10 milyonun üzerinde çocuğa yüzme öğrettik. Proje kapsamında çocuklarımızı okullarından alıyoruz, onları havuzlara götürüp yüzme öğretiyoruz. Ücretsiz olarak çocukların velilerini de davet ediyoruz. Bu hizmetleri yapmaya devam ediyoruz. Belediyelerimiz ve il müdürlüklerimizi vasıtasıyla bu hizmetleri yapıyoruz. Bugün açılacak eser de Hacettepe’nin gençlerine, hocalarına hizmet edecek güzel bir eser. 10 yıldır boş duran bir alanı hayata geçirmek ve öğrencilere hizmet etmek çok güzel bir duygu. Bu altyapı yatırımlarımız devam edecek. Tesisimizin hayırlı olmasını diliyoruz. Hacettepe’ye de başarılar diliyorum” diye konuştu. Bak, konuşmasının ardından ‘Hacettepe Atletik Spor Merkezi’ni gezerek, salonlar hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir